Harmonijny rozwój – czyli co jest ważne, a co ważniejsze

Być może przeczytałeś już wszystkie wpisy na blogu. Być może wzbudziły w Tobie pewne refleksje. Być może nawet ogarnęło Cię przerażenie, że to wszystko nie jest takie proste.

Być może nie jest, ale masz na to duży wpływ!

Harmonijny czyli jaki?

Harmonijny rozwój to taki, kiedy wszystkie sfery rozwijają się równocześnie, zgodnie z przyjętymi normami. Naturalnie, każde dziecko posiada swoje indywidualne tempo rozwoju i nie zawsze wolniejszy znaczy nieharmonijny. Drobne odejścia od „normy” nie powinny być powodem do natychmiastowego szukania specjalisty, natomiast warto dziecko obserwować.

Od czego zależy harmonijny rozwój?

Od czynników wewnętrznych (uwarunkowania genetyczne), a także od zewnętrznych – czyli od środowiska w którym wychowuje się dziecko, od jakości relacji z rodzicami, nauczycielami, bliskimi. Czy więc mamy na to wpływ? Ogromny!

Kto może nam pomóc stwierdzić, czy nasze dziecko rozwija się harmonijnie?

Dziecko od urodzenia jest pod opieką lekarza pediatry, przechodzi bilanse, podczas których można wykryć ewentualne nieprawidłowości. Obserwacje rodziców są jednak szczególnie ważne w tym początkowym etapie, gdyż dziecko właśnie z nimi spędza najwięcej czasu. Później pomaga nam także przedszkole. Tutaj właśnie pod bacznym okiem specjalistów, możemy się dowiedzieć w jakim dziecko potrzebuje ewentualnego wsparcia i w którym kierunku powinniśmy się poruszać. Tu na uwagę zasługuje fakt, że współpraca rodzica z przedszkolem często daje spektakularne efekty!

Co jest ważne, a co ważniejsze?

Każda z poszczególnych sfer rozwoju dziecka jest szalenie istotna. Nie możemy stwierdzić, że rozwój emocjonalny jest mniej ważny niż sprawność fizyczna. Wszystko tworzy nierozerwalną całość. To tak jakby stwierdzić, że któraś część ciała jest nam zbędna. W sumie bez ręki da się żyć, ale to już nie jest pełna moc możliwości.

Czy i w jaki sposób przedszkole wspiera harmonijny rozwój dziecka?

Przedszkole ma ogromny wpływ na to, czy dziecko będzie rozwijało się harmonijnie. To tu przecież spędza kilka godzin dziennie. Zdarza się, że w przedszkolu przebywa w ciągu dnia dłużej niż w domu! Duże znaczenie mają tu kompetencje nauczycieli, ale także metody pracy i co równie ważne wizja i misja, którą kieruje się przedszkole.

Jesteś przed wyborem przedszkola? Chcesz, żeby placówka zapewniała harmonijny rozwój Twojego dziecka? Koniecznie musisz sprawdzić, na co zwrócić uwagę!

Przedszkole, które zapewnia harmonijny rozwój. Co jest ważne?

• Lokalizacja – pamiętaj, że do przedszkola dziecko chodzi cały rok szkolny, a nie tylko w ciepłe miesiące. Łatwiej będzie Ci, gdy miejsce przedszkola nie będzie „na końcu świata”, a Ty bez problemu dotrzesz tam nawet mimo burzy śnieżnej.
  • Posiada własny plac zabaw – dziecko musi się wybiegać! To nie ulega wątpliwości.  Ruch to zdrowie. Bez tego ani rusz! Nie dość, że jest superważny dla rozwoju fizycznego, to jeszcze intelektualnego! Kto by pomyślał. Jeśli w dodatku przedszkole posiada sad czy ogród warzywny, w którym dzieciaki mogą eksplorować, sadzić i doświadczać - nie może być lepiej.
  • Zwróć uwagę na sale. Powinny być duże i przestronne, tak by nie tylko można było prowadzić tam zajęcia, ale by dzieci mogły swobodnie i bezpiecznie się bawić.
  • Przedszkole proponuje zdrową dietę dla maluchów. Jakie to jest ważne! Na harmonijny rozwój dziecka wpływa też to, co je – najlepiej by przedszkole posiadało własną kuchnię, wtedy masz pewność, że podawane posiłki są świeże i nieodgrzewane.
  • Plan dnia jest tak skonstruowany, że dziecko ma czas zarówno na naukę, zabawę, jak i odpoczynek. Ważny jest nie tylko program, który będzie zgodny  z Twoimi przekonaniami (np. uczył dziecka w szacunku do natury, obcowania  z językami). Podstawową potrzebą kilkulatków jest zabawa - przedszkole musi to uwzględnić w planie dnia.
  • W przedszkolu promuje się profilaktykę zdrowia psychicznego – dzięki temu dziecko uczy się rozpoznawać i radzić sobie z emocjami, poznaje rozwiązania i wyposażane jest w narzędzia do walki z trudnościami.
  • Posiada zróżnicowane metody pracy, dzięki którym możliwe jest indywidualne podejście do każdego dziecka.
  • Współpracuje z rodzicami, organizuje warsztaty, spotkania indywidualne, projekty parentingowe.

To wszystko składa się właśnie na harmonijny rozwój. Jak widać, przedszkole może być Twoim sojusznikiem w walce o lepsze jutro Twojego dziecka. Nie składaj broni, ta walka jest bezcenna, choć bez wątpienia żmudna.

Na koniec mała refleksja:

Dzieci uczą się tego, co doświadczają.
Dziecko krytykowane uczy się potępiać.
Dziecko otoczone wrogością uczy się agresji.
Dziecko żyjące w strachu uczy się lękliwości.
Dziecko wyśmiewane uczy się nieśmiałości.
Dziecko otoczone zazdrością uczy się zawiści.
Dziecko zawstydzane uczy się poczucia winy.
Dziecko zachęcane uczy się wiary w siebie.
Dziecko otoczone wyrozumiałością uczy się cierpliwości.
Dziecko chwalone uczy się wdzięczności.
Dziecko akceptowane uczy się kochać.
Dziecko żyjące w otoczeniu, które potrafi się dzielić, uczy się hojności.
Dziecko traktowane uczciwie uczy się prawdy i sprawiedliwości.
Dziecko żyjące w poczuciu bezpieczeństwa uczy się ufności.
Dziecko otoczone przyjaźnią uczy się radości życia.
Jeśli żyjesz w spokoju, twoje dziecko będzie żyło w spokoju ducha.
W jakim otoczeniu żyje twoje dziecko?

(Dorothy Law Nolte)

To zależy od Ciebie ☺